29 Aralık 2009 Salı

Fıtık Türleri Ve Tedavisi

Fıtık Nedir Türleri Ve Tedavisi Nelerdir?


Karın zarınnın doğuştan ya da sonradan zayıflayan bir bölgesinden karın içindeki organların dışarı sarkmasına ”fıtık” diyoruz. En sık görüleni göbek be kasık fıtığıdır. Bazen de karın ameliyatlarından sonra dikiş yerinin açılması ile olur.
Göbek Fıtığı:Doğumdan sonra bebeklerde göbek kordonu, çevresindeki karın derisi ile birleşemez ise göbek fıtığı oluşur. Ağlama, bağırma ve ıkınmalar sırasında göbek ucu şişer. Fındık ile yumurta büyüklüğü arasında değişen bu şişmeler göbeğin iki ucu birleştirilip yara bantı  ile yapıştırılır; sonra sarılır. Çocuk iki yaşına gelince ameliyat gerekir. Göbek fıtığı, sık doğum yapan kadınlarla yaşlı erkeklerde de görülebilir.
Kasık Fıtığı:Karın derisinin erbezi torbaları ile birleştiği yerler oldukça zayıftır. Ağır yük kaldırma, taşıma ve üfleme gerektiren meslek sahiplerinde kasık fıtığına sık rastlanır. Kasık bölgesindeki zayıf deriyi iterek dışarı sarkan böbrek parçası, bir şişlik meydana getirir.
Tedavisi Ameliyattır.
Dikkat:İlk zamanlarda dışarı sarkan şişliği elle bastırarak içeri sokmak mümkün olduğu için bazı hastalar doktora gitmek istemezler. Hatta kuşak sararak durumu idare etmeye çalışırlar. Ancak, bir gün dışarı fırlayan şişlik artık elle de içeri itilemez olur. Buna ”fıtık tıkanması” diyoruz.Fıtık  tıkanması, dışarı sarkan bağırsak parçasının sıkışarak kangrene dönüşmesine sebebiyet verir.

Hiç yorum yok: