1 Nisan 2010 Perşembe

ekran kartı fan hızını arttırma

ekran kartı fan hızı ayarlama, ekran kartı fan hızını arttırma, ekran kartı fan hızı


Ati HD 4850 ekran kartı için BIOS üzerinden fan hızı ayarı yapmak aslında çok basit… İlk olarak kartın BIOS’unu edinmek için GPU-Z adlı uygulamayı indirin. Ekran kartınızın BIOS’unu çıkardıktan sonra BIOS’u düzenlemek için gerekli olan Radeon BIOS Editor adlı aracı indirin.

Adım 1: BIOS‘u elde edi n GPU-Z, ekran kartınız hakkında bilgi veren ve aynı zamanda kartınızın BIOS’unu çıkartabilen bir uygulama. GPU-Z iler kartınızın BIOS’unu almak için ilk olarak »BIOS Version« kısmındaki yonga işaretine tıklayın. Açılan menüden »Save to file« seçtikten sonra çıkartılan BIOS için bir konum seçin ve BIOS’u bu konuma kaydedin.

Adım 2: RBE’yi ha zırlayın Radeon BIOS Editor adlı araç ile çıkarttığınız BIOS dosyasının fan ayarlarını düzenleyebilirsiniz. Bunun için ilk olarak az önce kaydedilen BIOS dosyasını Radeon BIOS Editor adlı araca yüklemek gerekiyor. Bunun için ilkin »Load BIOS« seçeneğine tıklayın. Ardından açılan pencereden az önce kaydettiğiniz BIOS dosyasını seçin ve »Aç« komutunu vererek BIOS dosyasını programa yükleyin.

Adım 3: Fan ayarlarını yapın BIOS dosyasını RBE ile açtıktan sonra eski fan hız ayarlarını yeni ayarlarla değiştirmek için üst kısımdaki »Fan settings« seçeneğine tıklayın. Daha sonra »Set all fan settings to recommended values« butonuna tıklayın ve son olarak da yaptığınız bu değişiklikleri faklı bir BIOS dosyası olarak kaydetmek için »Save BIOS« butonuna tıklayarak oluşan dosyası istediğiniz konuma kaydedin.

Adım 4: ATI Winflash‘ı edinin Yapmanız gereken bir sonraki işlem ise oluşturulan bu yeni BIOS dosyasını tekrar kartın üzerindeki yongaya yazmak oluyor. Bu işlemi Windows üzerinden gerçekleştirebilmek için ATI Winflash adlı araca ihtiyacınız var. Aracı indirin ve herhangi bir konuma kaydedin. Dosyaları sıkıştırılmış klasörden çıkarttıktan sonra tekrar RBE ekranına dönün. Buradan »Acquire / flash« butonuna tıklayın. Açılan pencereden »Browse« komutunu vererek az önce indirdiğiniz ATI Winflash klasörüne gidin. Akabinde “ATIWinflash” adlı dosyayı seçin ve »Aç« komutunu verin.

Adım 5: Yeni BIOS’u prog ramlayın ATI Winflash’ı RBE’ye tanıttıktan sonra son işlem, kartın BIOS’unu yeniden programlamak oluyor. Ekran kartınızın ATIWinflash tarafından (RBE aracılığıyla) düzgün bir biçimde tanındığından emin olun. Buradaki RV770, HD 4850′nin GPU’sudur. Değişen BIOS dosyasının ATIWinflash tarafından kabul edilmeme olasılığına karşın »Force flash« seçeneğini işaretleyin. Bu sayede BIOS her halükarda programlanacaktır. Son olarak »Flash BIOS« komutunu verin ve işlemi bitmesini bekleyin. İşlem bitiminde bilgisayarınızı yeniden başlatın. Tüm bu işlemler bittiğinde artık ekran kartınız için her defasında fan ayarı yapmanıza gerek kalmıyor. Kartı bir başka bilgisayara dahi taktığınızda fan ayarları otomatik olarak bu bilgisayarda da çalışacak. Yapılan tüm bu işlemler sonucunda kartın fan gürültüsünde yüksek bir artış olmadan 23 derece daha az ısınan bir kart elde etmiş olduk. Artık kasanızı ferah tutabilirsiniz.

DİKKAT! BIOS programlama az da olsa riskli bir işlem olduğu için uygulama öncesinde arka planda çalışan diğer bütün uygulamaları kapatmanız tavsiye olunur. Birçok üretici, BIOS üzerinde yapılan değişikliklerden sonra kartınızı garanti dışı bırakacağı için kartınızın orijinal BIOS’unu daha sonra geri yazmak için mutlaka kaydedin. PCqolik.com, BIOS programlaması sonrasında oluşacak problemlerden dolayı sorumlu tutulamaz. Kullanıcı işlemleri kendi riski altında gerçekleştirmektedir.

kaynak

Hiç yorum yok: